Чим заряджати гелевий акумулятор

чим заряджати гелевий акумулятор

Гелеві акумуляторні батареї стають все більш популярними в автомобільній та енергетичній промисловості. Вони пропонують низку переваг у порівнянні з традиційними конструкторськими рішеннями. Одним з важливих питань, які виникають при використанні акумуляторів з гелем, є вибір джерела заряду або чим заряджати гелевий акумулятор. Адже правильний вибір зарядного пристрою може значно вплинути на продуктивність та довговічність акумулятора.

Що таке гелевий акумулятор?

В першу чергу необхідно розібратися що ж насправді є гелевим акумулятором як джерело живлення.

Гелевий акумулятор – це передовий різновид джерела живлення, який використовує спеціальний гель як електроліт. Ця технологія має коротку абревіатуру Gel (Gelled Electrolite) і відрізняється повною герметизацією, що унеможливлює будь-який ручний вплив на їх внутрішню структуру.

Як завести машину, якщо сів акумулятор читайте у нашій оглядовій статті

Стандартні електролітні акумулятори, які традиційно використовуються в автомобілях, поступово замінюються інноваційними гелевими моделями. Ці пристрої не потребують обслуговування. Замість рідкого електроліту в них міститься гель, який не витікає навіть при перевертанні догори дном.

10 переваг гелевого акумулятору

Усі перелічені переваги насправді придумані не для реклами та виправдання дорожнечі гелевих акумуляторів. Вони дійсно служать довго, можуть розряджатися в нуль, а самі розряджаються дуже повільно. Але тільки в одному випадку – гелевий акумулятор заряджається правильно протягом усього терміну служби. Тому важливо знати, чим заряджати гелевий акумулятор, щоб він прослужив максимально довго.

Тому, якщо ви не впевнені, чи зможете зарядити гелевий акумулятор, як описано нижче, краще його не купувати. По-перше, платити надто багато за пільги, яких ви ніколи не отримаєте. По-друге, сьогодні існує цінна та доступніша альтернатива. Нарешті, навіть традиційні акумулятори з рідкими електролітами в сучасних конструкціях мають термін служби набагато більше 5 років. Хоча й із деякими застереженнями. Для автомобільних акумуляторів термін служби є гідним досягненням.

  1. Гель протистоїть вібраціям під час їзди на мотоциклі;
  2. Гелева речовина щільно обволікає пластини, зберігаючи стійкий контакт;
  3. Герметичний корпус не потребує обслуговування у вигляді заливання електроліту;
  4. На мотоциклі можна виконувати складні трюки, оскільки гель стабільний незалежно від положення автомобіля у просторі;
  5. У разі аварії та пошкодження акумуляторної ящика гель менше забруднює довкілля та безпечний для водія, оскільки не розтікається, як кислота;
  6. На відміну від кислих електролітів, гелеві електроліти не руйнуються, не кристалізуються та анодні пластини не піддаються корозії;
  7. Гелеві акумулятори дозволяють використовувати його в нестандартних погодних умовах, наприклад -35 або +50 градусів, а також у вологому середовищі;
  8. Гелеві акумулятори не виробляють газ, завдяки чому знижується втрата якості електроліту та покращується працездатність акумулятора;
  9. Активні матеріали, що використовуються в гелевих батареях, збільшують їх ємність і підтримують її на стабільному рівні, продовжуючи тим самим термін служби самої батареї;
  10. Нарешті цей вид джерела живлення має хорошу здатність до короткочасного глибокого розряду.

Недоліки гелевих джерел живлення

  • Підвищена сприйнятливість до надмірної напруги під час заряджання;
  • Жоден гелевий акумулятор не витримає навіть короткого замикання. Наприклад, автомобільний гелевий акумулятор відразу вийде з ладу, якщо закоротити полюси на секунду звичайним гайковим ключем;
  • При зарядці виділяється сильне нагрівання;
  • Обмеження зарядного струму;
  • Здуття може виникнути через неправильний догляд;
  • Висока ціна.

чим заряджати гелевий акумулятор

 

Експлуатація та обслуговування

Середній виробник встановлює термін 10 років, але в деяких випадках цей показник може досягати 15 років. Насправді час роботи безпосередньо залежатиме від регіону (погодних умов) та правильного обслуговування техніки.

Як прикурити машину, коли авто не заводиться, дізнайтеся з огляду

Термін служби гелевих акумуляторів залежить від правильного догляду та дотримання правил експлуатації пристрою:

  • Пристрій можна зберігати у сухому приміщенні протягом року без заряджання;
  • Його внутрішня температура повинна бути не нижче мінус 35 градусів і не вище 60 градусів вище за нуль;
  • Не встановлюйте пристрій поблизу джерел тепла, а також не слід розміщувати його поблизу джерел електричних розрядів, які можуть призвести до утворення іскор під час роботи;
  • Строго дотримуйтесь інструкцій з експлуатації. Вимоги можуть бути різними, тому уважно прочитайте інструкції;

Чим правильно заряджати гелевий акумулятор

Заряджання гелевого акумулятору можливе двома способами:

  1. Цього можна досягти, використовуючи спеціальний зарядний пристрій, який автоматично підтримує вхідну напругу на рівні 14 Вольт і запобігає перезарядженню акумулятора;
  2. Такий акумулятор можна заряджати за допомогою звичайного зарядного пристрою. Виробник не рекомендує цей метод швидкого заряджання. Найкраще це робити при струмі близько 10% від ємності акумулятора.

Напруга є важливим аспектом процесу заряджання і не має перевищувати 14,5 Вольт. При підвищенні напруги електроліт стає дуже густим і втрачає свої технічні характеристики. Також варто відзначити, що гелеві акумулятори мають здатність економити енергію при зарядці. У цьому нижня межа порога встановлюється індивідуально кожної моделі.

Як їздити на механіці, коли вмієш їздити на автоматі, читайте у статті

Акумулятор має бути заряджено до 100 відсотків, перш ніж його можна буде повністю заряджати в майбутньому.

У магазинах доступні десятки різних типів зарядних пристроїв, але не всі вони підходять для гелевих акумуляторів. Пристрій, що відповідає конкретним вимогам, – це те, що вам потрібно.

Критично важливі характеристики для спеціального пристрою заряджання гелевого акумулятору:

  1. Автоматичне вимкнення після заряджання.
  2. Здатність забезпечувати стабільну напругу.
  3. Автоматична корекція параметрів заряджання в залежності від температури акумулятора та навколишнього середовища.
  4. Контроль поточного рівня.

Відповідаючи на запитання “чим заряджати гелевий акумулятор”, можна з чіткою впевненістю сказати – спеціальним зарядним пристроєм для заряджання акумуляторів гелевих. Правильно вибраний зарядний пристрій повинен автоматично вимикатися після повного заряджання акумулятора, а також мати контроль температури. Вибір такого пристрою значно продовжить термін служби гелевого акумулятора.

чим зарядити гелевий акумулятор

Як заряджати гелевий акумулятор

Для правильної зарядки гелевої акумуляторної батареї важливо дотримуватись чіткого алгоритму дій:

  • Підключити тестовий вольтметр (мультиметр) до клем акумуляторної батареї.
  • Запустіть та настройте зарядний пристрій згідно з посібником користувача.
  • Якщо струм заряджання доступний для додаткового налаштування, встановіть його рівним 10 % від фактичної ємності.
  • Якщо передбачено регулятор напруги, воно має бути обмежене до 14,4 В.
  • Підключіть зарядний пристрій до клем гелевої батареї.
  • Якщо при напрузі 14,4 В зарядний струм знижується до 0,1-0,3 А, то гелевий акумулятор можна вважати повністю зарядженим.
  • Якщо зарядний пристрій керується вручну, цей момент не можна упускати, щоб не перевантажити. Автоматичний зарядний пристрій автоматично вимкне заряджання.

Як можна бути впевненим, що процес заряджання гелевого акумулятору пройде успішно? По зрозумілих причин виміряти щільність електроліту неможливо. Він також не має зеленого індикатора, як у традиційних акумуляторів, оскільки він працює тільки в рідкому середовищі. У цьому випадку потрібна тільки напруга спокою. Щоб визначити ступінь заряду вашого гелевого акумулятору, вам необхідно правильно виміряти акумулятор і порівняти показники напруги з даними нижче:

  • 12,00В – заряд 20%;
  • 12,15В – заряд 40%;
  • 12,20В – заряд 50%;
  • 12,30В – заряд 60%;
  • 12,40В – заряд 70%;
  • 12,50В – заряд 80%;
  • 12,60В – заряд 90%;
  • 12,70В – заряд 100%,

При вимірі напруги спокою пам’ятайте три важливі фактори:

  1. Якщо акумулятор залишається підключеним до електричної системи автомобіля, він може легко розрядитись протягом 8–12 годин пристроями автомобіля, що працюють у режимі очікування;
  2. Струм витоку може бути досить великим;
  3. Не варто скидати з рахунків саморозряд. Нові гелеві батареї мають дуже низьку саморозрядність. Якщо пристрій кілька років, саморозряд може бути дуже високим.

Підведемо підсумки

Тепер ви знаєте, чи можна й чим заряджати гелевий акумулятор та як правильно це зробити. Гелеві акумулятори – надійні та якісні джерела живлення, що значно перевершують конкурентів за багатьма параметрами. Якщо дотримуватися всіх правил і норм і своєчасно проводити технічне обслуговування, ваш пристрій легко зможе прослужити 10 років. Найголовніше в цьому випадку – вибрати відповідний зарядний пристрій і заряджати його за інструкцією.

ПОДІЛИТИСЬ: